Bardzo lubię ciasta piaskowe. Chciałam upiec ciasto, które w smaku przypominałoby te które można spotkać w niektórych sklepach/cukierniach. Poniższy przepis pochodzi z "Kuchni polskiej" (wyd. 1983 r.). Babka jest bardzo smaczna, pulchna, maślana i cytrynowa. Na taką właśnie miałam ochotę. Wg uznania można dodać rodzynki lub skórkę pomarańczową. Babkę polałam lukrem z dodatkiem soku z cytryny a całość ozdobiłam skórką pomarańczową. Najlepiej upiec dzień wcześniej, wtedy ciasto rozsypuje się w ustach jak piasek. :) Serdecznie polecam!
Babka piaskowa, cytrynowa
PRZEPIS
(żródło: Kuchnia polska, wyd. 1983 r)
Temperatura piekarnika: 170ºC | Czas pieczenia: 1h 30 min. (piekarnik gazowy)
Ciasto
- 150 g mąki pszennej
- 100 g mąki ziemniaczanej
- 200 g masła lub margaryny (użyłam masło stołowe, tradycyjne)
- 200 g cukru pudru
- 4 duże jaja
- sok z 1/2 cytryny
- 20 g skórki pomarańczowej
- 20 g rodzynków (pominęłam)
- 1/2 paczki proszku do pieczenia (dałam 1,5 łyżeczki)
- 3-4 łyżki śmietany lub zsiadłego mleka (użyłam śmietany)
- 50-100 g zmielonych migdałów lub orzechów (opcjonalnie, ja pominęłam)
- 1/4 łyżeczki sody
- kilka kropel aromatu migdałowego/waniliowego (dodatkowo dodałam, nie było w przepisie)
- ok. 3/4 szkl. cukru pudru
- odrobina wrzątku
- 2-3 łyżki soku z cytryny
Przygotowanie
- Ciasto. Obie mąki przesiać, zmieszać z proszkiem do pieczenia i sodą. Wsypać skórkę pomarańczową. Wymieszać.
- W drugiej misce utrzeć masło. Dodawać kolejno żółtka, cukier puder, sok z cytryny, aromat i śmietanę (lub zsiadłe mleko). Wszystkie składniki starannie utrzeć. Ubić i dodać pianę z białek, przesypać mieszankę mąk z pkt. 1 i lekko zamieszać łyżką (już bez użycia miksera). Wyłożyć do formy babkowej i piec w średnio nagrzanym piekarniku (ok. 160-170 C) przez ok. 1 h 20-30 min (wg przepisu 30-40 min.). Po upieczeniu ostudzić, wyjąć po ok 15 minutach z formy.
- Lukier. Składniki na lukier mieszamy w miseczce do uzyskania białej masy o konsystencji śmietany. W zależności od potrzeb można dodać cukru pudru lub cytryny. Polać jeszcze ciepłą babką. Odstawić do wystudzenia, babka najlepiej smakuje następnego dnia.
mmm, pycha. Od Wielkanocy nie piekłam babki, a to błąd, bo przecież każda inna okazja jest równie dobra do jej upieczeni :)
OdpowiedzUsuńPewnie, że tak! :) Mi to ciasto smakuje przez cały rok. :)
UsuńNie ma to jak stare, dobre przepisy :D Pyszna babeczka ;)
OdpowiedzUsuńdzieki! pierwszy raz pieklam babke. super wychodzi(nie mialam skorki pomaranczowej wiec dalam troche rodzynek ale opadly na dno-czyli sa na gorze babki). do bialka podczas ubijania dodalam cukier waniliowy. polecam wszystkim ta puszysta babeczke
OdpowiedzUsuń