2.02.2014

Rogaliki

To są jedne z najsmaczniejszych rogalików jakie upiekłam! W smaku przypominają nieco rogaliki francuskie, bo ciasto delikatnie "listkuje" a jest zdecydowanie mniej przy nich roboty (nie licząc nocnego wyrastania ciasta w lodówce). To nad czym muszę jeszcze popracować to zdecydowanie zawijanie... :) Ciastka są wspaniałe, nie wiem jak smakują dzień po upieczeniu bo wszystkie z mężem bezwstydnie wciągneliśmy pierwszego dnia.... Ciasto na rogaliki wyrasta metodą powolnego, nocnego wyrastania w lodówce. 

Przyjemna chrupkość ciasta, cząstki uprażonych jabłek z cynamonem i cukrem muscovado i zima nie jest taka straszna.... Nie wiem jak mam jeszcze bardziej zachęcić do wypróbowania tego przepisu. :) Baaaardzo polecam!



Rogaliki krucho-drożdżowe jak francuskie

PRZEPIS
{zmodyfikowany przepis ze strony MW, ok. 30 małych rogalików}

Składniki
  • 1 3/4 szkl. mąki pszennej tortowej ("Basia")
  • 7 g suszonych drożdży
  • 125 g masła extra 82% (masło polskie Mlekovita)
  • 200 g śmietany 18% (1 kubeczek Piątnicy + 1-2 łyżki)
  • niecała 1 łyżka cukru pudru
  • 1 mały cukier waniliowy
nadzienie: 2 jabłka (użyłam odmianę Ligol), cynamon, cukier muscovado

Przygotowanie
    1. Z podanych składników zagnieść ciasto (moje było dość zwarte, jak na pierogi). Przełożyć je do miski, przykryć folią spożywczą i wstawić do lodówki do powolnego wyrastania na noc.
    2. Następnego dnia ciasto wyjąć z lodówki (u mnie rosło w sumie 16 h). Ciasto nie wyrośnie za bardzo, na pewno nie podwoi swojej objętości. Ponownie należy ciasto wyrobić. Rozwałkować na grubość około 4 mm i wycinać rogaliki. Metoda: formować koło o średnicy ok. 23 cm, podzielić je na 8 części, jak pizzę, na każdym trójkącie kłaść małe cząstki jabłka, odrobinę cynamonu i cukru. Zwijać w kierunku wierzchołka trójkąta, formując rogalika. Ciastka układać na wysmarowanej tłuszczem formie lub na papierze do pieczenia.
    3. Piec w temperaturze 190ºC przez 15 - 20 minut (piekłam ok. 30 min), aż rogaliki będą rumiane. Czas pieczenia zależy od wielkości ciastek i piekarnika. Podawać posypane cukrem pudrem.
    Rada: im grubsze ciasto rozwałkujemy tym bardziej puchate rogaliki otrzymamy, nie radzę zbytnio przesadzać z grubością ponieważ możemy przy tym utracić chrupkość. :)
      Smacznego
       
       

      6 komentarzy:

      1. U siebie zamieściłam kiedyś instrukcje zawijania rogalików, może będzie Ci pomocna! http://silasmaku.blogspot.com/2011/09/rogaliki-z-marmolada-i-instrukcja.html

        Tak czy tak wyszły Ci piękne i na pewno bardzo smaczne :) Pozdrawiam!

        OdpowiedzUsuń
      2. Muszę spróbować! Wyglądają baaardzo apetycznie!

        OdpowiedzUsuń

      Podziel się swoimi uwagami na temat przepisu

      Facebook

      Obserwatorzy

      Tutaj jestem

      Durszlak.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Top blogi Odszukaj.com - przepisy kulinarne przepisy kulinarne Przepisy Na - katalog Kulinarny
      zBLOGowani.pl